הדבר המתסכל ביותר אחרי יום צילום ארוך הוא למצוא את עצמך עם תמונות מטושטשות. אם זה קורה במספר תמונות, ייתכן שזה לא תלוי בכישורי המיקוד שלך.

ייתכן שיש לך בעיה עם כיוונון מיקוד במצלמת ה- DSLR או בעדשות. יהיה עליך לכייל את המצלמה שלך כדי להבטיח שהעדשות שלך יוכלו להתמקד כראוי בנושא.

אולם אל דאגה: ברוב המקרים, זהו תהליך קל שניתן לבצע במצלמה על ידך.

מדוע עליכם לכייל את העדשות?

הדבר הראשון שעליך להבין לפחות במעורפל הוא כיצד פועל מיקוד אוטומטי ב- DSLR. במנגנון DSLR ישנם (לפחות) שני חיישנים נפרדים: אחד להדמיה, ומשני למיקוד אוטומטי.

יש גם מראות המכוונות את האור לעין שלנו או לחיישן ההדמיה. כברירת מחדל, המראות קשורות. חלק מהאור הנכנס פוגע בחיישן המשני, והשאר עובר דרך העינית לעיניך.

כאשר אתה לוחץ למחצה על כפתור הצמצם למיקוד אוטומטי, החיישן המשני מפרש את האור ומורה לעדשה להתמקד בצורה מסוימת. היא משתמשת בטכנולוגיה הנקראת זיהוי פאזה.

חשוב לראות שתהליך זה אינו בודק אם השינוי שנוצר אכן שם את הנושא בפוקוס, מכיוון שהוא לא יכול, על ידי עיצוב.

ואז, כשאתה מצלם, המראות עולות ופתאום כל האור פוגע בחיישן הראשי (הדמיה).

התבונן בגרפיקה שלנו המציגה דיאגרמה פשוטה של ​​החלקים הפנימיים של DSLR.

הבעיה מתעוררת כאשר שני החיישנים אינם מיושרים. במקרה זה, משהו שהיה בפוקוס על חיישן ה- AF לא יתמקד בחיישן ההדמיה. התמונה הסופית שלך תציג שינוי במיקוד: היא תטשטש במקום שהיה צריך להיות חד.

יש גם סיכוי שחלק מהחלקים בעדשה שלך לא מיושרים בדיוק באותו אופן שדרוש תקן המפעל. זה יכול לגרום גם לפרשנות שגויה על ידי חיישן המיקוד.

בשני המקרים, עליכם לכייל (או להתאים מיקרו) את המצלמה והעדשות שלכם בכדי לעבוד בצורה מושלמת. התאמת מיקרו פוקוס אוטומטי אומרת למצלמה לפרש את תוצאות החיישן המשני באופן שונה מברירת המחדל.

שים לב שעליך לעשות זאת רק ב- DSLR. מצלמות ללא מראה מצליבות לבדוק את המיקוד גם בסוף תהליך המיקוד, כך שהן אינן נוטות לבעיות יישור לא נכון. ובכל זאת, כמה מצלמות ללא מראה מציעות כיול: זה כדי להפוך את המיקוד האוטומטי למהיר יותר עם עדשות מותאמות במצלמות סוני וניקון.

מתי כדאי לכייל?

באופן כללי, אם אתה מבחין בבעיות עקביות של מיקוד שגוי במצלמה שלך, עם עדשה ספציפית או כל העדשות, עליך לבדוק אם הן מכוילות כהלכה.

הסיכויים שתצטרכו לעשות זאת נמוכים אם תרכשו הכל חדש ובאותה עת בערך.

אבל אם אתה משתמש בעדשות ישנות יותר עם גופי מצלמה חדשים, או להיפך, או אם אתה מקבל את הציוד שלך מיד שנייה לאחר שנים של שימוש, זה הרבה יותר סביר.

עליך לבדוק מחדש את העדשה ואת המצלמה שלך אם היית מפיל אותם. גם אם אין שום סימן של נזק מבחוץ (הדברים האלה קשים!), חלקים מסוימים היו עלולים להתאים כראוי.

זכור כי ייתכן שתצטרך גם לכייל את העדשות שוב כאשר אתה קונה מצלמה חדשה. מכיוון שהחדש אינו מכיר את ההתאמות האופטיות שביצעת (ואולי עצמו אינו נקודתי), יהיה עליך לכייל אותן שוב.

גישה לכיול במצלמה

ברגע שאתה מכייל את העדשה, בדרך כלל אינך צריך לעשות זאת שוב. המצלמה שלך שומרת ‘הגדרה מוגדרת מראש’ שזוכרת את ההתאמות של עדשה מסוימת.

ההגדרות הקבועות מראש הן שימושיות, במיוחד מכיוון שאין שני מכשירים אופטיים עם אותן התאמות. לדוגמא, יש לך אפשרות לשמור את הכיול שלך בעדשת 50 מ”מ ישנה ולאחסן הגדרה מוגדרת מראש עבור 85 מ”מ.

שיטות שמירת ההתאמות שלך משתנות בין יצרן למשנהו. אנו ממליצים לך להתייעץ עם המדריך שלך כדי לעזור לך להבין את התהליך.

עבור ה- Nikon D850 שלי, אני יכול למצוא שתכונה זו נמצאת בתפריט AF-Fin-Tune. לאחר שאני מכייל את העדשה, אני עובר לרשימה ערכים שמורים כדי לשמור את ההתאמות שלי. (תוכלו ללמוד על כך בהמשך).

איך מכיילים את העדשות?

כשרוב האנשים שומעים את המילה ‘כיול’, הם חושבים על משהו פולשני ומאתגר להשלים. עם כיול העדשות, זה לא מתאמץ.

עם זאת, תהליך זה דורש תשומת לב רבה. עליכם לוודא שהכיול שעשיתם בעדשת המצלמה שלכם מדויק ומדויק.

מלבד הכיול, אינך זקוק לכלים מיוחדים לביצוע כיולים. כל מה שאתה צריך לרוב זה ללחוץ על כמה כפתורים והרבה סבלנות.

ללא התייחסות נוספת, בואו נמשיך בתהליך שלב אחר שלב!

השתמש בעינית האופטית

התמקדו באמצעות העינית, ולא בשידור חי, שכן התמקדות ב- LV היא דבר אחר לגמרי.

מיקוד בתצוגה חיה תמיד יניב תוצאות חדות אם הנושא יציב, מכיוון שהוא משתמש בהדמיית החיישן כדי לתפוס פוקוס במקום חיישן המיקוד האוטומטי הייעודי.

הגדר את הכיול שלך

הדבר הראשון שאתה צריך הוא תרשים כיול עדשות או פירמידת מיקוד. זה עובד הכי טוב עם כמה דקות בסביבה שקטה. תוכלו לקבל את טבלת כיול העדשות במחיר שפוי. ישנן אפשרויות יקרות יותר, אך הדבר עובד היטב עבור עדשות מיקוד.

אנו משתמשים בכלי הכיול של עדשת DSLR KIT, והוא עובד בצורה מושלמת.

אם אין לך כלי כיול מיקוד, אתה יכול גם להשתמש בסרגל רגיל כדי לעשות זאת. החיסרון היחיד הוא שהוא אולי לא מדויק כמו האפשרויות הקיימות מסחרית.

כיול באמצעות כיול רגיל

כדי להתחיל בכיול העדשות, הגדר את המצלמה שלך על חצובה או על משטח ישר כמו שולחן.

ודא שהמצלמה והשליט הן ברמה. הם צריכים להיות בניצב בדיוק, ובאותה גובה.

לאחר מכן הציבו את פירמידת המיקוד על משטח ישר כמה מטרים מהעדשה. זה לא משנה אם זה מרחק שישה או עשרה מטרים. התיקון הוא אוניברסלי לכל המרחקים.

כעת כוון את העדשה לצמצם הרחב ביותר כדי לקבל את עומק השדה הרדוד ביותר. פעולה זו תקל על ההחלטה אם העדשה שלך מתמקדת במדויק.

תוך כדי שימוש בעינית, פוקוס אוטומטי על הכוונת שבמרכז הסרגל. לאחר שתסיים את זה, צלם. זו תהיה נקודת המיקוד המרכזית שלך.

כיול בעזרת שליט

אם אין לך מכייל, תוכל להתאים גם את המיקוד האוטומטי עם סרגל.

כל שעליך לעשות הוא להניח לוח כרזות לבן על שולחן נמוך או על הרצפה. לאחר מכן, צייר קו אופקי באמצע בעזרת עט או עיפרון באמצעות הסרגל שלך. זה לא צריך לעבור לאורך כל הלוח. שניים עד חמישה סנטימטרים אמורים להספיק.

עכשיו בחר מספר באמצע הסרגל שלך ויישר אותו עם הקו. לדוגמא, נשתמש בסימן 15 ס”מ.

יש לזכור שהסרגל צריך להיות אנכי והקו צריך להיות אופקי.

הקו שציירת צריך גם להתאים באופן מושלם לסימן 15 ס”מ על הסרגל.

כעת הרכיב את המצלמה שלך על חצובה וכוון אותה כלפי מטה לכיוון הלוח. עיין בעינית שלך וודא שהסרגל והקו נמצאים במסגרת.

הגדר את המצלמה שלך למצב עדיפות צמצם ובחר את הצמצם הרחב ביותר שלך. עבור עדשת 28-85 מ”מ שלי, זה היה f / 3.5. עומק השדה הצר שהוא יוצר מאפשר לך לאתר טוב יותר את החלקים החדים והמטושטשים בתמונה.

השתמש בפוקוס האוטומטי שלך וכוון לאמצע הקו על לוח הכרזה. ברגע שאתה נועל את המיקוד שלך צלם תמונה.

במהלך תהליך זה, אל תפעיל את התצוגה החיה שלך מכיוון שהיא לא תמיד מתמקדת במדויק. במקום זאת, עליך להשתמש רק בעינית שלך.

לאחר שתלחץ על התריס, עיין בתמונה שצילמת זה עתה. אל תהסס להתקרב לתמונה כדי לעזור לך לבחון טוב יותר את הפרטים.

הרעיון העומד מאחורי שיטה זו זהה לשימוש בכייל רגיל. אם סימני 13 או 14 ס”מ חדים מ- 15, הרי שיש לך בעיית מיקוד לאחור. אם 16 או 17 חדים מ- 15, יש לך בעיית מיקוד קדמית.

עכשיו השלב הבא יהיה קצת מסובך: יהיה עליכם לנחש כמה תרצו להתאים את הכוונון. אם יש לך בעיה במיקוד אחורי, תצטרך לרדת. אם זה התמקדות קדמית, תצטרך לעלות. אבל בכמה? אתה פשוט תצטרך לגלגל את העין.

יידרשו כמה ניסיונות עד שתקבל את הסימן של 15 סנטימטרים להיראות חד. אבל ברגע שאתה מסמר את הפוקוס, אתה יכול ללכת!

קשירת המצלמה

לאחר שתצלם, בדוק את התמונה כדי לראות אם המיקוד מדויק. אנו ממליצים שתעשה זאת במחשב מכיוון שתוכל לראות טוב יותר על גבי מסך גדול יותר.

אם תרצה, תוכל אפילו לקשור את המצלמה שלך בתהליך זה.

קשירה באינטרנט פירושה פשוט חיבור המצלמה למחשב שלך. בדרך זו תוכלו לצלם מרחוק ולהציג אותם ישירות על גבי המסך. לשם כך תצטרך:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *