רישוי צילום בעידן הדיגיטלי

מאמר זה הותאם מהספר החדש, Licensing Photography, מאת ריצ’רד ויסרגו וויקטור ס ‘פרלמן, שפורסם על ידי Allworth Press מניו יורק (www.allworth.com).

עם בוא העידן הדיגיטלי שכולנו מוצאים את עצמנו שקועים בו הייתה האמונה הרווחת כי הטכנולוגיה הדיגיטלית תקרא לשינוי באופן הרישיון לצילום. כיום אנו יודעים שזה גרם לשינוי מועט בשיטות הרישוי ובהסכמים, פרט להבחנה בין שימושים אלקטרוניים מודפסים ודיגיטליים בהסכמי רישוי. ההבדל העיקרי שהטכנולוגיה הדיגיטלית סיפקה היה בכלים העומדים לרשותנו ולרישוי התצלומים שלנו. חומרת מחשבים, תוכנות, טכנולוגיית הדמיה, האינטרנט והרשת העולמית, הסורק והמצלמה הדיגיטלית התפתחו עד כדי כך שהם יכולים לתרום תועלת רבה לתהליך הרישוי. הטכנולוגיה הדיגיטלית הביאה דרכים חדשות לצילום ועיבוד תצלומים. במהלך פעולות אלו תוכלו להוסיף מידע לתמונות הדיגיטליות שלכם. טכנולוגיית מסדי נתונים דיגיטלית מאפשרת לך כעת לאחסן ולאחזר את המידע יחד עם תצלומים. היכולת לקשר תצלום למידע טכני וזכויות יוצרים הוא החידוש החשוב ביותר ברישוי מאז החל הרישוי.

תוכנת עיבוד צילום
בשוק קיימות עשרות תוכנות המוצגות ככלי עיבוד ועריכה לצילום. אבל אם אתה מורשה רישיון לצילום שלך, רבות מהתוכניות הללו אינן מספקות לצרכים שלך. בין אם אתה עובד עם סרטים סרוקים או תמונות מצלמה דיגיטלית, התוכנה שבה אתה משתמש לעיבוד צילומים דיגיטליים צריכה להיות היכולת להוסיף נתוני זכויות יוצרים לקובץ התמונה. תוכניות רבות מאפשרות לך לכלול נתונים טכניים, שהם תכונה טובה, אך אין לזה שום קשר לרישוי. לא משנה מה התוכנית שתבחר, ודא שיש לה את המתקן להוסיף להוסיף נתוני IPTC לתמונה הדיגיטלית.

IPTC הוא ראשי התיבות של International Press Communications Council, קונסורציום עולמי של חברות תקשורת חדשותיות גדולות. תוכל ללמוד עוד על IPTC מאתר האינטרנט שלה (www.iptc.org). אך אינך צריך לדעת על IPTC כדי להפיק תועלת מהשימוש בסטנדרטים שלה. יצרני התוכנה הגדולים שילבו שדות נתונים של IPTC בתוכנה שלהם. לדוגמא, Adobe יצרה מסגרת מטא-נתונים הנקראת Extendible Metadata Platform – XMP. זה זמין ב- Photoshop ובמוצרי Adobe אחרים. XMP קורא נתונים שנרשמו בזמן הצילום של תמונות דיגיטליות. נתונים אלה מצורפים לתמונה הדיגיטלית ונשארים צמודים אלא אם תחליט להסיר אותם.

Photoshop מספקת גם סנכרון בין נתוני IPTC ו- XMP. אלמנטים הנתונים המשולבים מציעים מגוון מלא של מידע על כל תמונה. מאחר שפוטושופ הפכה לכלי הדמיה מקצועי סטנדרטי רבים יצרני תוכנה אחרים ברמה המקצועית משלבים את תכונות הנתונים IPTC ו- XMP מסיבות תאימות או סיבות תחרותיות. אתה רוצה להיות בטוח שכל תוכנת הדמיה בה אתה משתמש משלבת טבלאות IPTC ו- XMP.

טבלאות נתונים של XMP ו- IPTC

הרשימה הבאה מתארת ​​את קטגוריות המידע שניתן לצרף לתמונה דיגיטלית בתוכנית כמו Photoshop עם XMP. אלה קטגוריות בלבד. בכל קטגוריה ישנם שדות מידע רבים שתוכלו לבחור או לבטל את הבחירה בהם.

• מאפייני קובץ – תיאור מאפייני הקובץ, כולל תאריכי גודל, יצירה ושינוי.
• IPTC – הקטגוריה היחידה הניתנת לעריכה המאפשרת להוסיף כיתוב לקבצים שלך, כמו גם מידע על זכויות יוצרים.
• נתוני מצלמה (EXIF) – מידע כולל הגדרות המצלמה ששימשו בעת צילום התמונה כפי שהוקצתה על ידי המצלמה.
• GPS – מציג מידע ניווט ממצלמות התומכות במערכת הגלובלית.
• Camera Raw – מציג נתונים בפורמט קובץ גולמי גולמי.
• עריכת היסטוריה – יומן שינויים שנעשו בתמונות

מדוע IPTC?

נתוני IPTC הם הנתונים היחידים הניתנים לעריכה שתוכלו לשנות כרצונכם, והם מציעים ארבעה עשר שדות רשומה למידע שלכם, כולל זכויות יוצרים, אשראי, מילות מפתח, כיתוב, מיקום ואחרים.

שדה הכיתוב בטבלת IPTC מציע מקום רב ביותר להקלטת נתונים. עם 2,000 תווים, תוכלו לכלול כיתוב קצר לתמונה ורישיון מפורט לשימוש בתמונה. שדה הכיתוב עשוי להכיל מידע כזה: זריחה מעל העיר ניו יורק מהגדה המערבית של נהר ההדסון. השימוש בתמונה זו מורשה רק למגזין XYZ ורק לשימוש בגיליון מאי (השנה) על שער המגזין. כל הזכויות האחרות שמורות. אנא עיין בחשבונית הנלווית (הכנס מספר חשבונית) לקבלת תנאי הרישיון המלאים. אל תשכפל תמונה זו בשום צורה אלא אם כן אתה מכיר את הרישיון המלא.

באמצעות טבלאות ה- IPTC תוכלו לצרף מידע אודות הרישיון שלכם לתצלום. אין זה תחליף לרישיון כתוב נפרד. זהו תוספת לרישיון בכתב. זה מאפשר לכל מי שאינו הלקוח שלך, שעשוי לרכוש עותק של התמונה הדיגיטלית, כי אין לו זכות להשתמש בו. מכיוון שרוב משתמשי התמונה משתמשים בתוכנת Photoshop או תוכנה דומה לעיבוד תמונות לפרסום, הודעת הרישוי שלך תופיע בתצוגת קובץ XMP / IPTC כאשר התמונה שלך על המסך. זה לא יבטיח שהם יסתכלו על זה, אבל זה יבטיח שעשיתם כל מאמץ להתריע בפני כל מי שיש לו עותק של התמונה באשר לאופי הזכויות המורשות ולמי. זה יכול להיות נשק אדיר, אם אי פעם תצטרך לנקוט בצעדים משפטיים בגלל הפרה.

תוכנת תמחור ורישוי

ישנן כמה חברות המתמחות בתמחור התמחור והרישוי לצילום. חלק מהתוכניות מיועדות לצילום תמונות בלבד ואחרות מיועדות לטפל הן במשימה והן בצילום. יתרון אחד של תוכניות אלה הוא שלא צריך לחשוב הרבה כשאתם עובדים איתן, אבל זה גם החיסרון שלהן. הגישה שהם נוקטים ברישוי מבוססת על ניסיונם של מעט האנשים המייעצים ליצרנים. אולי אותם יועצים עושים דברים נכון ואולי לא כשמדובר בתנאי רישוי. באופן אישי אנו מאמינים כי עדיף לך לבנות שפת רישיון ספציפית משלך מאשר להשתמש בגודל אחד שמתאים לכל השפות של תוכניות בהפקה המונית.

אתה צריך לשאול על סמך נקודות המחיר עבור כל שימוש ספציפי. האם זה הניסיון של היזם? האם זה סקר של צלמים, וכמה תקף זה היה מבחינה סטטיסטית? הניסיון שלנו היה שתוכנת תמחור בדרך כלל מספקת עמלות גבוהות מהנורמה של המסחר. זה יכול להפוך אותם לאינדיקטורים טובים לנקודות התחלה למשא ומתן, אך הם לא בהכרח יתקבלו על ידי הלקוחות הפוטנציאליים שלך.

אם אתה משתמש בתוכניות כאלה הקפד להבין כיצד המפתח רכש את פרטי התמחור, והתייחס למידע בהתאם. עליכם להשוות את המחירים שתוכניות אלו ממליצות עליהן עם מקורות מידע אחרים, כמו המחירים המוצעים בסוכנויות מניות מבוססות אינטרנט.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *