צילום 101: הבנת היסודות של עדשות מצלמה

מצלמה ללא עדשה חסרת תועלת לצלם. העדשה היא מה שממקד את האור ממה שאתה רואה דרך העינית למקום זעיר (בדרך כלל) בגודל 35 מ”מ בגב הסרט, DSLR או מצלמה נטולת מראה. אם תסיר את העדשה מהמצלמה שלך, התמונה היחידה שאתה יכול להפיק היא אור לבן. כתוצאה מכך, עדשה באיכות גבוהה יכולה לעזור לך לצלם תמונות נהדרות אפילו עם מצלמה זולה, בעוד עדשה באיכות נמוכה יכולה להפוך את המצלמה הטובה ביותר לבינאומית ואיכות התמונה המתקבלת, ירודה.

להלן יסודות עדשות המצלמה שיעזרו לכם לבצע את הבחירה הנכונה לצרכים הצילומיים שלכם.

מהי עדשת מצלמה?

עדשה היא כלי המשמש להבאת אור למוקד קבוע. במצלמת קולנוע העדשה שולחת את האור לרצועת הסרטים, ואילו במצלמה דיגיטלית (כמו DSLR או מצלמות נטולי מראה), העדשה מכוונת את האור לחיישן דיגיטלי. עדשות המצלמה מורכבות מסדרת לוחות זכוכית שהן קמורות (מעוקלות כלפי חוץ) או קעורות (מעוקלות פנימה).

מאפייני עדשת המצלמה

כל העדשות מסננות ונורות פוקוס כך שהיא פוגעת נכון בחיישן או ברצועת הסרט. עם זאת, ישנם מגוון גורמים אחרים שקובעים כיצד עדשת המצלמה משפיעה על המראה והאיכות של התמונה הסופית.

אורך המוקד הוא מדידת המרחק (במילימטרים) בין נקודת ההתכנסות של העדשה שלך לחיישן הקולט את התמונה. טווח אורך המוקד של העדשה בא לידי ביטוי במספר, והמספר הזה אומר לך כמה מהסצינה המצלמה שלך תוכל לצלם. למספרים הקטנים יותר יש זווית ראייה רחבה יותר ומראים יותר מהסצנה; למספרים גדולים יותר יש זווית ראייה צרה יותר והם מראים פחות.
• צמצם הוא כמה גדול הפתח שמאפשר אור פנימה, הבא לידי ביטוי ב f- עצירות. עצירות F הן אינן אינטואיטיביות, מכיוון שככל שהמספר גדול יותר, כך הפתח קטן יותר. לדוגמה, f / 2.8 מאפשר אור כפליים במצלמה כמו f4, ופי 16 יותר אור מאשר f11. צמצם משפיע על עומק השדה: פתחים גדולים יותר יוצרים עומק שדה רדוד יותר, ואילו פתחים קטנים יותר הופכים יותר לתמונה בפוקוס.
• צמצם מרבי. עדשות יפרטו צמצם מרבי על הקנה, ויציין את הרוחב המרבי בו יכול לפתח צמצם עדשה. בדרך כלל עדשות עם צמצם מקסימלי רחב יותר עולות קצת יותר. עדשה עם צמצם מרבי רחבה נהדרת למצבי תאורה נמוכה, כך שאם אתה שוקל צילום לילה, יכול להיות ששווה את ההשקעה.
• עומק השדה. שליטת כמות הצילום שנמצאת בפוקוס היא אחד הכלים הטובים ביותר של הצלם כדי לעזור למשוך את מבטו של הצופה לאן שאתה רוצה. לדוגמה, בדרך כלל, נופים מצולמים כך שהכל בפוקוס, ולכן צלמים יצטלמו על צמצמים קטנים (למשל f11 או f16). עומק השדה משתנה עם סוג העדשה, בגלל צמצם מרבי.

5 סוגים בסיסיים של עדשות מצלמה

ישנן שתי קטגוריות בסיסיות של עדשות מצלמה:

 1. עדשות ראשוניות. ל- Primes יש אורך מוקד של עדשה קבועה, מה שהופך אותם למהירים וחדים יותר. בעוד עדשות פריים גמישות פחות בגלל אורך המוקד הקבוע, הן גם מהירות וקלות משקל, מה שמקל עליהן לנסוע
 2. עדשות זום. משקפי עדשות משתמשים בסדרת עדשות כדי לאפשר אורכי מוקד שונים מעדשה יחידה, מה שהופך אותם לגמישים יותר אך לא כל כך מהירים. הם מכילים יותר זכוכית, המסייעת בגמישותם, אך הם גם נוטים להיות גדולים וכבדים יותר מאשר עדשות פריים.

בתוך סוגי עדשות פריים וגם זום, ישנם עדשות מגוונות, כולם באורכי מוקד שונים.

 1. עדשות מאקרו
  עדשות מצלמה מסוג זה משמשות ליצירת צילומי מאקרו מקרוב מאוד. יש להם עיצוב ייחודי המאפשר להם להפיק תמונות חדות בטווח קרוב במיוחד. עדשות אלה נהדרות לצילומי טבע, ומאפשרות לך לתפוס כמות עצומה של פרטים בתמונה אחת.
 2. עדשות טלה
  עדשות טלה הן סוג של עדשת זום עם מספר מוקדים. עדשות מסוג זה נהדרות לבידוד נושא המרוחק. עם זאת, הגדלה כה גדולה באה במחיר של שדה ראייה צר יותר. באותו אופן בו תשתמשו בטלסקופ כדי להסתכל על כוכבים וכוכבי לכת, עדשת טלה משמשת להתמקדות בחפצים מרוחקים. צלמי ספורט רבים משתמשים בעדשות טלה כדי לספק תחושת אינטימיות עם הנבדקים על המגרש (השחקנים) בזמן שהם עומדים על הקווים או במלבינים. ישנם סוגים רבים ושונים של עדשות טלה, וחלקם יכולים להיות גדולים למדי, כבדים ויקרים, לכן קח קצת זמן בבחירת עדשת הטלפוטו הנכונה.
 3. עדשות רחבות זווית
  עדשות רחבות זווית הן אידיאליות להתאמת שטח גדול למסגרת שלך. זה שימושי במיוחד לצילומי נוף או צילומי רחוב. עם עדשות רחבות זווית, כמעט הכל בפוקוס, אלא אם כן הנושא שלך קרוב מאוד לעדשה.
 4. עדשות סטנדרטיות

ניתן להשתמש בעדשות רגילות למגוון סוגים שונים של צילומים. אורכי המוקד שלהם נופלים איפשהו באמצע, בדרך כלל בין 35 מ”מ ל 85 מ”מ. עדשת זום בטווח זה תהיה בעלת אורך מוקד קטן מספיק בקצה התחתון בכדי לצלם זווית רחבה יותר, תמונה של מסגרת מלאה ואורך מוקד מספיק גדול בקצה העליון כדי להתקרב לנושאים.

 1. עדשות מיוחדות
  לבסוף, יש כמה עדשות מצלמה מתמחות יותר שיכולות להעניק מראה ותחושה ייחודיים לתמונות שלך. ישנם כמה סוגים של עדשות מצלמות מיוחדות, אך כמה מהדוגמאות הבולטות ביותר הן:
  • עדשת דג. עדשת עין דג היא עדשת זווית רחבה במיוחד שיכולה לתפוס רדיוס מלא של 180 מעלות מסביב. עדשות עדשות השם נקראות כך מכיוון שהן מעוותות את שדה הראיה של התמונה, וגורמות אפילו לחדר בבית להראות כמו בועה.
  • עדשת הסטה להטיה. עדשת משמרת הטיה מעוותת את הפרספקטיבה, גורמת לדברים להראות קטנים יותר ממה שהם באמת – כמעט כאילו הם צעצועים.
  • עדשת אינפרא אדום. עדשות אלה משחקות באור ולא בפרספקטיבה, ומסננות את כל גלי האור למעט אינפרא אדום לקבלת אפקט חזותי ייחודי.
  מה לקחת בחשבון בעת ​​רכישת עדשת מצלמה
  ישנם כמה גורמים חשובים אותם יש לקחת בחשבון בעת ​​השקעה בעדשת מצלמה חדשה.

• עלות. עדשות יכולות להיות יקרות מאוד מהר מאוד. אם העלות מהווה עניין עבורך, שקול עדשת זום באורך בינוני – לדוגמה עדשת 24-70 מ”מ (f / 2.8). זוהי עדשת סוס עבודה העובדת היטב במגוון מצבים, החל מדיוקנאות ועד נופים.
• גודל ומשקל. גורם מרכזי נוסף שיש לקחת בחשבון בעת ​​רכישת עדשה הוא עד כמה היא תהיה גדולה וכבדה. עדשת טלה גדולה יכולה לשקול עד 10 פאונד. קח בחשבון מה המטרה של המצלמה והעדשה שלך; אם זה פשוט לצלם תמונות חופשה, בחרו בתמונות קלילות וקומפקטיות יותר. אבל אם אתה צלם, נניח, מטייל או טבע בטבע, אז הטלפון הוא חשוב לצילום צילומים נדירים אלה מרחוק.
• מאפיינים. בנוסף למפרטי עדשות המצלמה שנדונו לעיל, עדשות מסוימות מציעות תכונות ופונקציונליות נוספות. לדוגמה, עדשות רבות כוללות תכונה של מיקוד אוטומטי מובנה, שיכול לעזור לך להשיג בקלות את המיקוד המתאים לנושא שלך. עדשות אחרות מציעות מיקוד ידני, שקשה יותר לשימוש, אך גם מתאים יותר למצבים מסוימים – למשל, תנאי תאורה נמוכים.
• תאימות. לא כל העדשות עובדות עם כל מותג או דגם של מצלמה. לדוגמה, עדשת ניקון לא תעבוד טוב עם מצלמת קנון או סוני, אלא אם כן יש לך מתאם (וגם אז לא כל התכונות יעבדו). לפני רכישת עדשת מצלמה, פנה אל יצרן העדשות כדי לוודא שהעדשה שבחרת תואמת את גוף המצלמה שלך.

בין אם אתה רק מתחיל לצאת או שאתה חולם לחלום להתמקצע, צילום דורש הרבה תרגול ומינון בריא של סבלנות.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *